رتبه­ بندی سال 1392 دانشگاههای ایران

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  نتایج رتبه­ بندی سال 1392 دانشگاهها و موسسات پژوهشی کشور را اعلام نمود

 

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، دکتر محمدجواد دهقانی، رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: ISC برای چهارمین سال متوالی دانشگاه­ها و موسسات پژوهشی کشور را به صورت رسمی بر اساس 23 شاخص در قالب 5 معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین­المللی، تسهیلات و فعالیت­های  اجتماعی-اقتصادی رتبه­بندی نمود. شاخص­ها و معیارهای رتبه­ بندی و متدولوژی محاسبه رتبه بندی مربوطه و نیز وزن اختصاص یافته به هر شاخص و مؤلفه های آن مصوب ششمین نشست فوق­العاده وزاری آموزش عالی کشورهای اسلامی در شهر جده عربستان است که توسط خبرگان علم رتبه­ بندی تهیه و تدوین شده­اند.

 

دهقانی اظهار داشت: در رتبه­ بندی سال 1392 علاوه بر انتشار امتیازات کل و رتبه هر دانشگاه، امتیازات دانشگاه­ها و موسسات در معیار پژوهش (حجم، کیفیت و کارایی پژوهش، نرخ رشد کیفیت و کارایی پژوهش) معیار آموزش (تعداد اساتید، دانشجویان و فارغ التحصیلان پراستناد و برنده جوایز بین المللی، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان و ...) معیار وجهه بین­ المللی (وجود اساتید بین المللی ، قرارداد همکاری های بین المللی و برگزاری کنفرانسهای بین المللی، وجود دانشجویان بین المللی) معیار تسهیلات (سرانه عناوین کتاب و نیز وجود مراکز تحقیقاتی) و نهایتا در معیار فعالیت­های اجتماعی-اقتصادی (تعداد مراکز رشد و شرکت های  Spin-off)  بر روی وبگاه رتبه بندی ISC نمایش داده شده است.

 

وی اظهار داشت: هر دانشگاه/موسسه ضمن آگاهی از وضعیت علمی خویش، قادر خواهد بود تا با مقایسه همه جانبه وضعیت و فاصله خود با دیگر دانشگاه­ها، نقاط قوت و ضعف خود را مشاهده و شناسایی کند. لازم به ذکر است بخش عمده داده­هایی که اساس رتبه­ بندی ISC را تشکیل داده­ اند از پایگاه­های استنادی بین ­المللی استخراج و بخشی دیگر از طریق رابطین رتبه­ بندی در هر دانشگاه در قالب پرسش نامه­ های برون خط گردآوری شده است.

 

سرپرست ISC تصریح کرد: رتبه­ بندی درهمکردی دانشگاه­های کشور در سال 1392 نشان می­دهد که دانشگاه­های تهران، علوم پزشکی تهران و صنعتی امیرکبیر در صدر دانشگاه­های کشور قرار گرفته­ اند. همچنین دانشگاه های تربیت مدرس، شریف، علم و صنعت، شیراز، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد و شهید بهشتی در بین ده دانشگاه برتر کشور قرار دارند.

 

 

نام دانشگاه­ها

رتبه سال 92

دانشگاه تهران

1

دانشگاه علوم پزشکی تهران

2

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

3

دانشگاه تربیت مدرس

4

دانشگاه صنعتی شریف

5

دانشگاه علم و صنعت ایران

6

دانشگاه شیراز

7

دانشگاه صنعتی اصفهان

8

دانشگاه فردوسی مشهد

9

دانشگاه شهید بهشتی

10

 

وی افزود: علاوه براین، نتایج رتبه ­بندی سال 1392 در 5 زیر گروه شامل دانشگاه­های جامع، دانشگاه­های صنعتی، پژوهشگاه­ها و موسسات تحقیقاتی، دانشگاه­های هنر و دانشگاه­های علوم پزشکی به شرح زیر منتشر شده است.

 

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت:  بر اساس رتبه بندی انجام شده در میان دانشگاه های جامع دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، شهید بهشتی، تبریز، اصفهان، گیلان، باهنر کرمان و پیام نور به ترتیب در رتبه های اول تا دهم قرار دارند.

 

دانشگاههای جامع( وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری)

رتبه سال 92

دانشگاه تهران

1

دانشگاه تربیت مدرس

2

دانشگاه شیراز

3

دانشگاه فردوسی مشهد

4

دانشگاه شهید بهشتی

5

دانشگاه تبریز

6

دانشگاه اصفهان

7

دانشگاه گیلان

8

دانشگاه شهید با هنر کرمان

9

دانشگاه پیام نور

10

 

 

وی ادامه داد: در رتبه بندی دانشگاه­های صنعتی کشور، دانشگاه های امیرکبیر، شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر، نوشیروانی بابل، صنعتی سهند، صنعتی شیراز و صنعتی ارومیه به ترتیب در لیست ده دانشگاه برتر قرار دارند.

 

دانشگاههای صنعتی(وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری)

رتبه سال 92

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

1

دانشگاه صنعتی شریف

2

دانشگاه علم و صنعت ایران

3

دانشگاه صنعتی اصفهان

4

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

5

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

6

دانشگاه صنعت نفت

7

دانشگاه صنعتی سهند

8

دانشگاه صنعتی شیراز

9

دانشگاه صنعتی ارومیه

10

 

 

دهقانی در ادامه افزود: در رتبه بندی دانشگاه­های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران حائز رتبه نخست و دانشگاه­های علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم پزشکی شیراز به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده­اند.

 

دانشگاه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رتبه سال 92

دانشگاه علوم پزشکی تهران

1

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

2

دانشگاه علوم پزشکی  شیراز

3

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

4

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

5

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

6

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

7

دانشگاه علوم پزشکی مازندران

8

دانشگاه علوم پزشکی کرمان

9

دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج)

10

 

وی ادامه داد: در رتبه بندی دانشگاه­های هنر، دانشگاه هنر اصفهان، هنر تهران و هنر تبریز به ترتیب حایز رتبه های اول الی سوم گردیدند.

 

دانشگاه های هنر(وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری)

رتبه سال 92

دانشگاه هنر اصفهان

1

دانشگاه هنر تهران

2

دانشگاه هنر تبریز

3

 

سرپرست ISC اظهار داشت: در رتبه بندی پژوهشگاه­ها و موسسات تحقیقاتی ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون سال های گذشته رتبه نخست و نیز پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و پژوهشگاه مواد و انرژی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.

 

 

پژوهشگاهها و موسسات تحقیقاتی

رتبه سال 92

پژوهشگاه دانشهای بنیادی

1

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

2

پژوهشگاه مواد و انرژی

3

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

4

موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش

5

سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران

6

پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

7

موسسه پژوهش حکمت و فلسفه ایران

8

پژوهشگاه فضایی ایران

9

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

10

 

وی افزود: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با ارائه رتبه­ بندی­های مختلف، شاخص­ها و معیارهای جامع کلیه نیازهای جامعه دانشگاهی را در نظر گرفته و همچون نقشه راه مسیر مناسب جهت برنامه­ریزی و سیاست گذاری را پیش روی مسئولان، جامعه علمی کشور و دولت قرار داده است.

 

وی گفت: اطلاعات دقیق رتبه بندی دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی داخل کشور بر روی درگاه گروه رتبه­ بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  به آدرسur.isc.gov.ir  قابل مشاهده است. 

 

دهقانی در پایان خاطرنشان کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در راستای تحقق سیاست های کلان علم و فنآوری ابلاغی مقام معظم رهبری که به صراحت در آن به کارآمدی نظام های سنجش و رتبه بندی اشاره شده است (ساماندهي و تقويت نظام­هاي نظارت، ارزيابي، اعتبارسنجي و رتبه­بندي در حوزه‌هاي علم و فناوري، ساماندهي نظام ملي آمار و اطلاعات علمي، پژوهشي و فناوري جامع و كارآمد) مساله رتبه­بندی دانشگاههای برتر کشورهای جهان اسلام را نیز انجام و حدود  600 دانشگاه و موسسه پژوهشی برتر در 50 کشور اسلامی را بر اساس شاخص­ها و استانداردهای بین­ المللی مورد رتبه­ بندی قرار داده که نتایج آن برروی منزلگاه پایگاه استنادی ISC ارایه شده است

Comments

 
8 + 1 =  Solve This To Prove You are a Real Person, not a SPAM script.

Site Map | Printable View | دانلود کتاب مقاله پایان نامه | تهیه استاندارد | پسورد دانشگاه |© شرکت هوشمند رایانه طاها

بررسي درصد تشابه مقاله
خرید اکانت uptodate
تبادل لینک رایگان

لینک دوستان ( نحوه ی تبادل لینک و مشاهده سایر لینک ها )